Zarostlý nehet

24.05.2024

Zarůstající nehty jsou poměrně častým a bolestivým problémem, který dokáže nemile zkomplikovat kvalitu života a běžné denní činnosti. Zarostlý nehet se může objevit u všech věkových kategorií, ať už dětí nebo dospělých. Velmi klíčová je jejich prevence a včasná léčba.

Co tedy zarůstající nehet je? Je to stav, kdy okraj nehtu nesprávně roste a zarůstá do okolní tkáně. Zde způsobuje bolest, otok a často také zánět - infekci. Problém se zarostlým nehtem se projevuje na dolních končetinách, převážně na palcích u nohou.

Příčin, jak zarostlý nehet vzniká, je hned několik. Nejčastější z nich je nesprávné stříhání nehtů, kdy jsou střižené příliš krátko a nebo okraje jsou zakulacené. Vytvořit se může problém také díky nevhodné obuvi. Jestliže je bota příliš těsná, utlačuje prsty k sobě a tím mohou nehty zarůstat do kůže. Dalším negativním faktorem je poranění a úraz nehtu nebo nedostatečná hygiena s péčí o chodidla. Podstatnou roli k tvorbě zarůstajících nehtů tvoří také genetika, kdy člověk zdědí například zakřivené nehty, které mají tendenci vrůstat do tkáně.

Vývoj problému probíhá v několika fázích. V následujících řádcích je popsané, jaké jsou stádia zarůstajícího nehtu. 1. stádium se vyznačuje zarudnutím, otokem a pomalou tvorbou hnisu. Ve 2. stádiu se prohlubují počáteční příznaky, bolest se projevuje už i při chůzi a v obuvi. Poslední stádium již vyžaduje lékařské ošetření. Bolest je velmi intenzivní, otok je výrazný, infekce se může začít šířit do okolí a místo zarostlého nehtu je hnisavé. V této fázi je zásah odborníka nezbytný.

V počátečních fázích lze zarůstající nehet řešit v domácím prostředí. Nohu si namočte do solného roztoku, který nohu očistí. Dále na postižené místo aplikujte mast určenou na záněty. V případě bolestí, lze užít analgetika neboli léky tlumící bolest. Mezi postižený prst a vedlejší můžete vložit kousek tkaniny, aby se prsty nedotýkaly a nedocházelo k dalšímu tlaku. A také bezesporu zvolte volnější obuv. Ta je zároveň i jako prevence opakovaného zarůstání. Abyste problémů předešli, snažte se stříhat nehty pravidelně a rovně, ne zakulaceně. Pokud to lze, vyvarujte se poranění v oblasti nehtů.

Domácí péče nezabrala a nepříjemné příznaky jako bolest, otok, sekrece z rány přetrvávají, popřípadě se stav zhoršuje? Poté je vhodná doba navštívit lékaře, abyste předešli vážnějším komplikacím. Na specialistu se obraťte i v případě, že se vám problémy opakovaně objevují a máte například nehty deformované nebo jen rostou křivě.

V takovém případě se zkuste poohlédnout po službě ortonyxie. Jedná se o profesionální metodu řešící zarůstající nehty, při které se využívají tzv. rovnátka (plastová, kovová nebo kombinovaná). Upevní se k nehtu a mají za úkol narovnat nehtové lůžko, které postupně zaroste do požadované polohy a nehet zůstane správně nasměrovaný. V rámci přístrojové pedikúry zajišťuje celistvou neinvazivní péči o chodidla a nehty. Nejedná se o chirurgický zásah, není potřeba anestezie a rovnání je pro nehet pomalé a přirozené. Ortonyxie je jednoduchý způsob, jak se trvale zbavit problému se zarůstáním nehtů.

V textu výše je popsán velmi častý problém se zarůstáním nehtů. Existuje několik faktorů, jenž mohou zapříčinit zarostlý nehet. Mezi nejčastější se řadí špatná metoda stříhání nehtů. Dále je rozebráno, jak si se zarůstajícím nehtem pomoci doma a v případě těžších stadií se obrátit na lékaře. Jako prevence opakovaných zarůstajících nehtů je vhodné řešení ortonyxie. Spoustu salonů jej nabízí v rámci přístrojové pedikúry. I když se zarostlý nehet může zdát jako banální problém, nepodceňujte pravidelnou kontrolu a údržbu nohou. Můžete tak předejít nepříjemným komplikacím a ušetřit si spoustu trápení.