Reflexní masáž

Reflexní masáž se zaměřuje na stimulaci tlakových bodů na nohách, rukou a uších. Masáží těchto bodů má dojít k uvolnění napětí v oblasti, se kterou je konkrétní bod spojený. Tento typ masáže také podporuje zdraví a patří mezi oblíbené a účinné terapeutické techniky.

Je založena na předpokladu, že po těle existují různé reflexní neboli tlakové body, které jsou propojeny s konkrétními orgány a částmi lidského těla. Principy reflexní terapie zajišťují stimulaci těchto bodů, což má přinést pozitivní vliv na vnitřní orgány, zajistit uvolnění a snížit napětí


Principy reflexní masáže

Jak je výše zmíněno, masáž vychází ze znalostí reflexních bodů a zón na lidském těle. Technika vychází z předpokladů, že jsou body spojeny s orgány. Toho se využívá při samotné stimulaci. Pomocí tlaku, tření a vibrování se přenáší vzruchy po energetických drahách, popřípadě nervových drahách do mozku a k orgánu nebo dané části těla. To může mít za následek pozitivní terapeutický účinek, podporu jeho zdraví a funkcí. 

Co od reflexní terapie očekávat a jak samotná masáž probíhá?

Reflexní masáž začíná konzultací s masérem. Masér jedince usadí nebo položí do příjemné polohy. Před samotnou masáží se snaží klienta zrelaxovat masáží nebo dechem. Následně se zaměří na body na rukou, nohách nebo uších. Masér se zaměří na body podle potřeb jedince. Během masáže je podstatná komunikace mezi masérem a klientem. Podle reakcí masér uzpůsobuje průběh masáže a jednotlivé techniky. Na závěr člověk dostane doporučení pro další péči.

Během masáže může klient očekávat pocit uvolnění, relaxace, navození klidu. Zároveň může cítit příjemný tlak, který nesmí být nepříjemný. Zvýšeným prouděním krve může člověk pociťovat i teplo v místě masáže. Při masáži mohou jednotlivci reagovat různě. Někdo může pociťovat změnu, pokles napětí v daných orgánech. Každopádně je zde důležitá komunikace s masérem, aby byla masáž co nejpříjemnější. Po skončení procedury může klient pocítit pokles napětí a zvýšenou energii, povzbuzení nebo naopak utlumení. Na těle lze pozorovat zmenšení otoků nebo zmírnění bolesti u orgánů. Pokud je docíleno fyzické a psychické pohody, je masáž úspěšná. 

Kdy zajít na reflexní masáž?

Reflexní masáž a její využití pro maximální terapeutický efekt je vhodné navštívit s různými zdravotními obtížemi. Obzvláště prospěšná může být při stresových situacích, při bolestech svalů nebo kloubů, s problémy se zažíváním nebo při problémech s močovými cestami. Svůj efekt přinese i s problémy se spánkem a celkové navození pohody.


Reflexní masáž nenahrazuje lékařskou péči a v některých situacích by ani neměla být prováděna. 

Kontraindikace reflexní masáže

  • akutní záněty pohybového aparátu (artritida, záněty šlach)
  • onemocnění kůže (např. plísňová onemocnění)
  • těhotenství (kvůli bodům pro stahy dělohy)
  • onemocnění cévního systému
  • akutní infekční onemocnění jako chřipka
  • akutní bolest, kterou by masáž mohla zhoršit.  

Náš salón provádí reflexní masáže v Brně. Máte-li problémy, které by vyřešila reflexní masáž, neváhejte náš salón navštívit. Zarezervujte si termín nebo se nám ozvěte pro další informace a konzultaci.